Church Officers and Teams

2018 Leadership Team

  • Chairperson – Tom Davis
  • Lay Leader – Connie Davis
  • Council Secretary – Joe Hill
  • Lay Member to Annual Conference – Ellen Long
  • Nurture/Witness – Sandra Clemmer & Barbara Snyder
  • Outreach – Connie Davis
  • Education – Mary Douglas
  • Finance Chairperson – Joe Hill
  • Endowment Chair – Tom Davis
  • Treasurer – Jeff DeLong
  • Staff Parish Representative – Sybille Jobin
  • Trustees Chair – Jim Printy
  • Lay Leadership – Pastor Won Un, Chair
  • UMW President – Ellen DeLong
  • UMM President – Bill Bushman
  • Administrative Assistant – Sarah Russell
  • Pastor – Rev. Won Un
  • At Large Members Class of 2018 – Ken Beals, Virginia True
  • At Large Members Class of 2019 – Anita Jackson, Sam Richardson
  • At Large Members Class of 2020 – Jim Clemmer, Andrew Noto

 

Nurture/Witness Ministry Team (Sandra Clemmer & Barbara Snyder, co-chairs):

  • Socialites – Connie Davis and Cheryl Kent, co-chairs
  • Children/Youth Ministry – Mary Douglas
  • Card Ministry – Peggy Rosen
  • VIPs – Sybille Jobin
  • Reception – TBA
  • Kitchen Committee – Millie Brown, Connie Davis, Cheryl Kent

 

Christian Education Team (Mary Douglas, chair)

 

Worship Team (Rev. Won Un, chair):

  • Flowers – Kim Mitchell
  • Sound Technicians – Joe Hill
  • Ushers – Josh Gutshall
  • Communion – Carolyn Smith
  • Music – TBA

 

Outreach Ministry Team (Connie Davis, chair):

  • Food Pantry – Caroline Jones
  • Hospitality – TBA

 

United Methodist Women (Ellen DeLong, President):

  • Vice President – Connie Davis
  • Treasurer – Beth Blackmer
  • Rebecca Circle – Susan Obaugh
  • Susanna Wesley Circle – Caroline Jones

 

United Methodist Men (Bill Bushman, President):

  • Vice President – Jim Clemmer
  • Secretary – Joe Hill
  • Treasurer – Ed Smith

 

Finance Committee (Joe Hill, chair):

  • Treasurer – Jeff DeLong
  • Audit Committee – Sam Richardson, TBA
  • Financial Secretary – Jeff DeLong
  • Lay Leader – Connie Davis
  • Pastor – Rev. Won Un

 

Staff Parish Relations Committee (Sybille Jobin, chair):

  • Lay Leader – Connie Davis
  • Legal Counsel – Doug Noland
  • Class of 2018:  Susan Obaugh, Sandra Clemmer
  • Class of 2019: Beverly Coltrane, John Bauman
  • Class of 2020: Diony De Tablan, Sybille Jobin

 

Trustees Committee (Jim Printy, chair):

  • Pastor – Rev. Won Un
  • Lay Leader – Connie Davis
  • Class of 2018:  Ed Smith, San RIchardson, Martha Bushman
  • Class of 2019:  Jim Printy, Leslie Artley, Beth White
  • Class of 2020:  Bill Bushman, Mike Melton, Ellen DeLong

 

Endowment Committee (Tom Davis, chair):

  • Legal Counsel – Doug Noland
  • Class of 2018:  Ed Smith, Jim Clemmer
  • Class of 2019:  Jeff DeLong, Rev. Won Un
  • Class of 2020:  Eleanor Andrews, Sybille Jobin

 

Lay Leadership (Rev. Won Un, chair):

  • Lay Leader – Connie Davis
  • Class of 2018:  Jim Printy, Carolyn Smith
  • Class of 2019:  Mary Ann Shoemaker, Lynn Hill
  • Class of 2020:  Sandra Clemmer, Anita Jackson

 

Other Officers:

  • Higher Education Representative – Bob Hanson
  • Camp Overlook Representative – Susan Black
  • United Methodist Foundation – Tom Davis
  • District Steward – Tom Davis
  • District Conference Delegate – TBA
    • Alternate – TBA
  • Communications – Suzanne Noto